Są to usterki, które najczęściej powstają w elementach stolarki (okna, drzwi, zabudowy kuchni, szaf, meble pokojowe itp.). Najczęściej spotykane są skrzypiące zawiasy drzwi, niedomykające się drzwiczki szafek oraz poluzowane okładziny (tzn. klamki i uchwyty). Jest to ta część usterek, które można określić mianem drobnych. Niejednokrotnie mogą jednak przyprawić nas o niepotrzebne nerwy np. skrzypiące zawiasy drzwi i drzwiczek szafek kuchennych. Z pozoru nic wielkiego, ale po dłuższym czasie denerwuje. Usterki tego typu powstają najczęściej wskutek braku konserwacji.

Gdy kupujemy meble ze sklepu lub u stolarza nie zawsze otrzymujemy informację o należnej konserwacji. Osobiście rzadko się z tym spotykam. Wystarczy jednak kupić oliwę maszynową i przynajmniej 3 razy do roku nasmarować zawiasy. Nie zajmie nam to dużo czasu, a wydłużymy żywotność naszych mebli, drzwi oraz oszczędzimy nerwów sobie jak i domownikom. Pamiętajmy, że nigdy nie należy oliwić ani smarować wkładek bębenkowych, ponieważ może to spowodować uszkodzenie zamku i narazimy się na niepotrzebne koszty.

Do bardziej niebezpiecznych usterek możemy zaliczyć wężyki do baterii ze stali nierdzewnej. Wężyki przyłączeniowe przeznaczone są do podłączeń armatury i elementów instalacji wody zimnej, ciepłej i centralnego ogrzewania (instalacje sanitarne, umywalki, zlewozmywaki, bidety, górno- i dolno-płuki, cisnieniowe i bezcisnieniowe ogrzewacze wody, pralki, ogniwa słoneczne) itp.

CIŚNIENIE ROBOCZE pr = 1 MPa
ZAKRES TEMPERATURY ROBOCZEJ = -5°C ÷ 90°C
ELEMENTY SKŁADOWE WĘŻYKÓW:

  • przewód gumowy wewnętrzny (z gumy syntetycznej EPDM)
  • oplot zewnętrzny (z drutu ze stali nierdzewnej)
  • nakrętki mocujące, końcówki przyłączeniowe (mosiądz MO58 chromowany lub niklowany)
  • uszczelki o-ringowe lub płaskie (z gumy etylenowo- propylenowej EPDM lub kauczuku nitrylowego NBR)
  • tuleje zaciskowe mocujące (stal nierdzewna wg AISI 304)

Jest to opis łatwo dostępnych wężyków stosowanych najczęściej w gospodarstwie domowym. Pamiętajmy, że przy zakupie takiego wężyka (w zależności od producenta) możemy spotkać się z informacja zalecającą jego wymianę przynajmniej co dwa lata, a przegląd co roku bądź nie. O takiej wymianie należy pamiętać.

Nasuwa się pytanie co złego może się z nim stać w tak krótkim okresie, przecież jest to przewód gumowy z gumy syntetycznej i jeszcze na dodatek jest oplot z drutu?

Tłumaczyć to można by było na wiele sposobów, ale jak można się domyśleć, każdy materiał z czasem poddaje się wyeksploatowaniu. Jak szybko? To już zależy od czynników jakie oddziałują podczas procesu użytkowania. Twardość wody, ilość chloru, żelaza, a nawet zmiany temperatury wody, są to czynniki wewnętrzne. Tak samo ważną rolę odgrywają czynniki zewnętrzne takie jak: luźno zamontowane przewody, ilość soli w powietrzu, a nawet chemikalia domowe.

Zarówno jedne jak i drugie mogą doprowadzić do nieprzewidywanego przetarcia wężyka i do zalania nie tylko naszego mieszkania, ale również sąsiadów, co nie jest przyjemną rzeczą. Pamiętajmy zatem o regularnym przeglądzie naszych podłączeń wodnych, ponieważ dzięki temu poczujecie się pewniej i bezpieczniej. Jeżeli widzimy coś niepokojącego nie żałujmy 10zł, tylko kupmy i wymieńmy wężyk na nowy…

About The Author

Jestem specjalistą ds. remontów i wykończenia wnętrz. Moim celem jest nie tylko doradzać, ale także eksperymentować i pomagać w rozwiązywaniu wszelkich problemów związanych z pracami remontowo-budowlanymi. Angażuję się w każdy detal. Szukam inspiracji, badam nowe techniki i materiały, aby zapewnić moim klientom wyłącznie najlepsze rozwiązania. Nieustannie rozwijam swoje umiejętności, zawsze jestem na bieżąco z najnowszymi trendami. Moja praca polega nie tylko na wykonywaniu prac remontowych, ale także na dostarczaniu wsparcia i porad. Rozumiem, że remonty mogą być stresujące i trudne, dlatego jestem tutaj, aby pomóc i zapewnić pewność, że wszystko zostanie wykonane profesjonalnie.