Rozsądne przeliczenie wydatków związanych z wykonaniem remontu.
Grzegorz Czopek, śr., 01/14/2015 - 14:10
Wprowadzenie dla osób które pierwszy raz mają do czynienia z dużym remontem.
Zajmujemy się kompleksowymi pracami remontowo-wykończeniowymi jak również świadczymy szeroki zakres usług budowlanych . Dzięki naszym działaniom i stałą współpracą z wciąż powiększającym się gronem klientów, mamy możliwość baczniej przyjrzeć się kosztom jakie są ponoszone podczas wykonywania poszczególnych prac. Oczywiście są różne zlecenia, które różnią się kosztami. Część z nich nasi klienci są w stanie wyliczyć samodzielnie, tak aby bezpiecznie zmieścić się we wcześniej założonym budżecie. Lecz dotyczy to głównie tylko niewielkich remontów: malowanie ścian, wymiana paneli, zmiana tapet lub ich wykonanie, drobne prace dekoracyjne, wymiana terakoty na posadzkach itp. Dużo trudniej jest wykonać dokładną kalkulację, gdy stają przed zadaniem wykończenia nowego mieszkania w stanie deweloperskim albo kapitalnego remontu starego mieszkania zakupionego z rynku wtórnego.
W Internecie znajdziemy wiele informacji odnośnie cen produktów jak i cen rożnych usług - między innymi remontowo-budowlanych. Na ich podstawie staramy się wstępnie oszacować koszt. Po dłuższych próbach w końcu udaje się nam sprostać zadaniu i mamy ustalony budżet materiałowy - teraz pozostaje "już tylko" wynagrodzenie wykonawcy.
Często jest tak, że pytamy o więcej niż jedną ofertę. Zwykle są to 2-3 zapytania i jak to zazwyczaj wychodzi, pozyskujemy trzy różniące ceną (czasem dość znacznie) oferty. Pytanie: skąd takie różnice w cenie?
Różnica w cenie może wywodzić się z wielu czynników np.:
- podanie ceny z materiałem
- podanie ceny z częścią materiałów (np. Elektryką i hydraulika)
- podanie ceny naocznej (czyli takiej, gdzie miejsce mające na celu przeprowadzenie remontu zostało obejrzane okiem złotej rączki i już wiemy że: mały pokój 500, duży pokój 800 a kuchnia i łazienka 2100 bo trzeba się napracować ,ale BĘDZIE PAN ZADOWOLONY :)
- cena podana na podstawie sporządzonego kosztorysu, który uwzględnia prace z rozbiciem na czynniki pierwsze.
- ceny firmowe które różnią się ze względu na pozycję rynkową danego przedsiębiorcy. (krótko mówiąc - czym bardziej znana firma, z długoletnim z stażem - tym wyższa może być cena jej usług, chociaż nie jest to regułą.)
Pamiętajmy!!! ZAWSZE !!! prośmy ofertę w formie pisemnej a nie ustnej - i w tym miejscu podkreślam NIGDY NIE PYTAJMY WYKONAWCY O CENĘ NA OKO. Takie pytania tylko wprowadzą nas w błąd, co później odbije się na naszej ocenie i szacowanym budżecie, który nijak nie będzie pokrywał się z faktami. Szanujący dobro klienta Przedsiębiorca zawsze odpowie, że dopiero po rozpisaniu prac i czynności wykonawczych będzie wstanie cokolwiek powiedzieć na temat wyceny prac. I taka jest prawda. Do każdego zlecenia należy podchodzić indywidualnie.
Wróćmy jednak do rozbicia oferty na czynniki pierwsze...
Taka oferta zazwyczaj jest tą najwyższą lub znajduje się gdzieś po środku - ale właśnie przy takim rozpisaniu prac, ryzyko nieoszacowania jest najmniejsze ponieważ widzimy za co płacimy i jakie prace muszą zostać wykonane. Dobra oferta nie tylko nie pozostawia miejsca na domysły, ale również pozwala sprawdzić doświadczenie Przedsiębiorcy. Taka oferta uwzględnia wszystkie czynności, które muszą być przeprowadzone aby remont był przeprowadzony skutecznie i cieszył nas przez długie lata.
Przejdźmy dalej – zakładamy, że mamy już oszacowane koszty materiałów, oraz wybranego wykonawcę...
Luźny, przykładowy przykład nieprawidłowych wstępnych kalkulacji:
Lista :
- ściany (farby), mieszkanie 50m2, koszt farb – 420zł tak wylicza sklep z zużycia na 2x malowania
- posadzki deska, panel (wybór materiału jakim będzie wykonana podłoga oraz ustalenie ceny za m2 produktu ) czyli 35m2x 89zł/m2=3155zł
- drzwi 3szt.(piękne drzwi białe w rozsądnej cenie z ościeżnicą regulowaną)- 1 kpl=1100x3=3300
- płytki na korytarz, kuchnie - 10m2* 90zł.m2=900zł
- tapety dekoracyjne - 6m2x 45zł/m2 =270 +25zł klej =295zł
- kamień dekoracyjny - 6m2x 89zł/m2=534zł (kleju już zazwyczaj się nie liczy (wyjdzie w trakcie)
- kuchnia (pan wyliczył 8000zł i tyle płacę)
- łazienka (płytki, dekory ,wc, umywalka, wanna albo prysznic i armatura wybrana suma 8000zł )
- inne (kleje, szpachle itp. Ile za to ? Nie wiem, wykonawca może mi wyliczy ale pewnie nie więcej jak 4000zł...)
I suma : 28 604zł
Teraz do tego jeszcze cena wykonawcy jakiego wybraliśmy. Ponieważ chcemy zapłacić jak najmniej, wybraliśmy najtańszą ofertę - 6500 zł...I mieścimy się w budżecie 35 104zł :) Jest nieźle bo zakładaliśmy ok. 38-39tyś
Błąd. Niestety, ale to nie wszystkie koszty jakie poniesiemy.
Prosta pozycja podłogi i wybór . Tu zawsze wybieramy pokrycie ale zapominany o innych materiałach jak np. Podkład pod panele, folia paroizolacyjna, listwy przypodłogowe, mocowania do listew lub klej, listwy progowe, impregnat. I cena rośnie o 1500zł
Drzwi: zazwyczaj wybieramy drzwi z ościeżnica ale zapominamy o okuciach czy przy futrynach nieregulowany o listwach i to również daje na 5szt. Ok 600zł
Łazienki: tu nigdy nie liczymy fug, luster, stelażu WC (wychodzi w trakcie) sylikonów, zaworków kulowych, oświetlenia czy gniazdek dodatkowych (po prostu trzeba dokupić) jak również foli do osłaniania i dużo taśm do oklejania i cena skacze olejne 400-600zł
I tak się dzieje przy wielu innych zestawieniach, zwłaszcza przy materiałach bieżących budowlanych. Dlatego zawsze pytajmy się wykonawcy czy jest w stanie nam pomóc i przejrzeć nasze przygotowane zestawienie aby można było lepiej sprecyzować wszystkie koszta.
Pamiętajmy - zawsze do wszystkiego podchodźmy z głową i kierowanie wydatkami przekażmy osobie bardziej odpornej na stres i skłonność do nadmiernej ekscytacji. To pozwoli na bieżące śledzenie kosztów. Rozmawiajmy z wykonawcą w przypadku gdy nasz budżet został źle opracowany tak aby wspólnie znaleźć rozwiązanie. Zaoszczędzimy sobie niepotrzebnych czasem sporów np. Zgodziliście się państwo na cenę kompleksowego wykonania prac, a dwa tygodnie po rozpoczęciu rezygnujecie Państwo z najwyżej wycenianych pozycji kosztem końcowej estetyki.
Tu nie chodzi o to, że ucinane prac ma wpływ na wynagrodzenie wykonawcy, a bardziej o to, że wykonawca w trakcie gdy zleceniodawca przyjmuje pełną ofertę, ustala terminy innych prac. I jeżeli zleceniodawca skraca nieoczekiwanie zakończenie prac to firma bądź prywatny wykonawca zostaje bez pracy. Co w przypadku sporządzenia umowy o wykonanie usług budowlanych uprawnia Wykonawcę do sadowego ubiegania się kar umownych za niewywiązanie się z warunków umowy.
Priorytetem powinien być zdrowy rozsądek, zimna krew, dobrze wybrana oferta wykonawcza, dobry kontakt między stronami, a przede wszystkim WSPÓLNY DIALOG.
Pamiętaj - wybierając osobę/firmę która będzie realizowała Twoje marzenia, masz prawo do uzyskania niezbędnych informacji mających na celu szczęśliwe zakończenie wszelkich prac z zachowaniem założonego budżetu lub nieznacznie przekroczonego – na co z reguły powinno się założyć od 20% .
Udanych remontów ...